Hipertónia szimulálása

Mint írják, ahhoz, hogy jobban megértsük az immunrendszer rendkívül összetett folyamatait matematikai modellezésre és számítógépes szimulációkra is egyre inkább szükség van. Az immunrendszer finomhangolt egyensúlyt tart fent a saját tolerálása és a nem-saját támadása közt.
Ha az egyensúly felborul, autoimmun reakció lép fel. Nem véletlen, hogy a as orvosi Nobel-díjat az immun ellenőrzési pont gátló mechanizmusok feltárásáért adták, amely lehetővé tette a rák immunterápiát" — írják. Ugyanakkor, az immunrendszer manipulálása ma még súlyos mellékhatásokkal is jár.
A kutatások egyik fő iránya annak megértése, hogy miért vannak súlyos autoimmun mellékhatások és hogyan lehetne mérsékelni azokat. A kutatók által fejlesztett MiStImm szimulációs szoftver fő célja az, hogy ebben segítsen.
OTSZ Online - A szimulációs technológia szerepe az anyai morbiditás csökkentésében
A MiStImm ágens alapú modellezési technikával képes szimulálni az adaptív immunválasz egyes elemeit: T-sejteket, B-sejteket, antitesteket, veszély-szignálokat, interleukinokat, saját sejteket, idegen antigéneket. Ezek a komponensek egy dinamikus immun hálózat csúcsait alkotják, amelyben a kapcsolatokat az csúcspárok közti hipertónia szimulálása interakciók reprezentálják.
Az egyik model a "hagyományos" immunmodell, a másik pedig a szerzők által korábban javasolt "One-signal model" számítógépes változata. Az összegzés szerint a szimulációs eredmények magyarázatot adnak a rák immunterápia súlyos, nem várt mellékhatásaira és utat mutatnak hatékonyabb kezelésekhez.
A kutatás eredményeit bemutató publikáció a Theoretical Biology and Medical Modelling című folyóiratban jelent meg májusban.